A szülés folyamata hormonok, izmok, idegek, érzések, illatok, emlékek, vágyak, félelmek, kapcsolatok,sav-bázis egyensúly, anyagcsere-termékek összjátéka.
Ha olyan történésnek kell alávetnie magát az anyának, amit nem ismer, amitől fél, amit nem akar (stressz), izmai megfeszülnek, ezért a savas anyagcsere termékek felszaporodnak, az oxigén áramlása romlik ( ez hatással lehet a baba oxigén ellátására is), a stressz hormon (adrenalin) szintje megemelkedik, így a szülést segítő szeretethormon (oxitocin) hatása csökken, a fájdalomcsillapító boldogsághormon (endorfin) áramlása romlik és a fájdalom jobban fáj, a belső bizonytalanság, diszkomfort érzés talaján pedig nagyobb eséllyel alakul ki komplikáció, ami beavatkozást igényel. Mardsen Wagner professzor tanulmányából tudjuk, hogy egy beavatkozást nagyobb eséllyel követ egy következő beavatkozás, azt pedig pedig még nagyobb eséllyel egy következő… („beavatkozási kaszkád” Mardsen Wagner) Ennek vége pedig inkább lehet negatív szülésélmény, önbizalom csökkenés ( „nem tudok szülni”), ami befolyással lehet az anya-gyermek kapcsolatra, szoptatásra, párkapcsolatra, akár predesztinálva a gyermekágyi depresszióra, baby-bluesra is.
Persze ennek a fordítottja is igaz. Ha egy nő tisztában van azzal, hogy mit jelent a szülés, mi fog Vele történni és miért, milyen lehetőségek közül választhat, miért jó, ha a testének jelzéseire reagál Ő is és a segítői is, hogyan kommunikálhatja kéréseit és mikor, milyen orvosi beavatkozásokra számíthat és miért, pontosan mi fog történni Vele és a babájával, milyen előnyei lesznek a beavatkozásnak, milyen beavatkozások alól kérhet mentességet…akkor képes lesz ellazulni, átengedni magát a hullámoknak és a szülés élményét sajátjaként élheti meg, megtapasztalva belső erejét, ami tovább segíti az anyává válás útján, női minőségének kiteljesedésében.
Az általam szervezett szülésre felkészülés több ponton eltér az intézményes keretek között tartott tanfolyamoktól. Elsősorban a női létben és a szülésben rejlő erő szempontjából beszéljük át az élettani folyamatokat, a szülés természetéhez igazodva keressük az egyéni utakat. Mindenki ott szül jól, ahol biztonságban érzi magát- lehet ez kórházban, vagy otthon, szaksegítséggel. Bármely választás kapcsán fontos, hogy a babánkat úgy engedhessük a világra, hogy érkezése pozitív élmény legyen számára és számunkra is. Gyermekünk érzelmi biztonságát, stabil kötődését, sikeres szoptatását, anyaságunk, apaságunk és párkapcsolatunk minőségét, a testvérével (testvéreivel) való kapcsolatát is befolyásolja a születés minősége. Tanfolyamom célja, hogy az ismeretátadáson túl kérdéseket, gondolatokat inspiráljak, támogassam azokat az önismereti belső folyamatokat, amik eredményeként felszínre kerülnek a szüléssel kapcsolatos egyéni elképzelések, elvárások, félelmek. Az érzelmek felengedése lehetőség arra, hogy a szüléshez érve letegyünk olyan terheket, amik a szülés folyamatát megakaszthatják- szülés alatt még intenzívebben működik a lelki tartalmak fizikai szintű megjelenése. Beszélünk arról is, hogyan érdemes kommunikálnunk amit szeretnénk, hol találkozik az anyai és szakmai kompetencia. Nem tudok azonosulni a félelmek felőli megközelítéssel, amikor a szülés felettébb veszélyes vállalkozásnak van beállítva, amit a szülő nő önmaga alárendelésével és az irányítás átadásával élhet csak túl. Tagadhatatlan, hogy a szülés során felléphetnek nem várt, megoldásra váró helyzetek, ezért a szaksegítség aktív figyelmét elengedhetetlennek tartom, de e mellett akkor lesz a szülés és születés élménye erőt adó és szép, ha az anyát megerősítjük ösztönös tudásában és Vele együtt szolgáljuk a szüléssel eljövő erőt, ha engedjük átélni a vajúdás során feljövő érzéseket, ha nem uniformizálunk, nem irányítunk és nem ítélkezünk. Azt gondolom, hogy minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének, ám manapság nem is olyan egyszerű megfogalmazni, hogy ez részleteiben kinek mit jelent, pedig saját döntéseink megtalálása adja a szülőséghez szükséges erőforrást, hogy a hétköznapokban se vesszünk el, amikor a szüléstől már távolodunk időben. Ennek a folyamatnak a megtámasztása fontos irány a szülésre felkészítő tanfolyamom során. A csoportos beszélgetésen túl egyéni konzultációra is biztosítok lehetőséget a tanfolyam idején és azt követően is, hisz a gyermekvállalás életre szóló kaland, megannyi helyzettel, kérdéssel.